E-Dönüşüm

E-Dönüşüm Nedir?

E-Dönüşüm; değerlerin, bilgilerin, ihtiyaçların, girişimciliğin, varlıkların dijitale taşınmasını mümkün kılan uygulamalar bütünüdür. İş süreçlerine hız kazandıran, maliyeti azaltıp zamandan tasarruf ettiren bu sistemler; e-devlet, e-imza, e-bilet, e-fatura gibi uygulamaları içerir.

Kamu işlemlerinin çevrimiçi ortamdan gerçekleştirilmesine olanak tanıyan, fiziksel olarak yapılabilecek işlemleri dijitale taşıyan sisteme E-Dönüşüm adı verilir. Şirketlerin finansal durumları, çeşitli kurumların ve kuruluşların tebliğleri, buna benzer sayısız veri internet ortamında oluşturulur, iletilir ve saklanır.

Başlıca e-Dönüşüm Çözümleri

  • E-Fatura: Online ortamda fatura düzenleyin, kontrol edin, alıcılara gönderin, durum takibi yapın. Alım ve kayıt süreçlerinizi tek bir kaynaktan yönetin. Zincir işletmeler için sunulan merkezî yönetim sisteminden yararlanın. Sektöre özel fonksiyonlar ve kolay arayüz yardımıyla işlevsel bir kullanım deneyimi yaşayın.
  • E-Defter: GİB standartları çerçevesinde hazırlanan muhasebe fişi kayıtlarından e-defter oluşturun, mâlî mühür veya mükellef imzasıyla onaylayın, e-Defter beratı hazırlayın ve bunları sistemde görüntüleyin.
  • E-İrsaliye: Tüm mal hareketlerinizi dijital ortamda izleyin. ‘Sevk irsaliyesi’ belgesini kâğıt üzerinde düzenlemek yerine elektronik ortamda düzenleyip ilgili alıcılara aktarın, bunları yine dijital olarak muhafaza edin

Sıkça Sorulan Sorular

Arşiv, kargo, baskı, kâğıt maliyetlerinden kurtarır. İşlerinizi dijital ortamda hızlıca tamamlayıp vakitten kazanmanıza izin verir. Entegrasyon işlemleri kolaydır. Kullandığınız tüm hazılımlara kolaylıkla entegre edilerek operasyon verimliliğinizi üst düzeye çıkarır. Veri takibinin güvenle gerçekleştirilmesine imkân verir. Bütün resmi işlemlerinizi kayıt altında tutarsınız.

Şahıs, gerçek, limited, anonim şirket unvanına sahip mükelleflerin tamamı e-dönüşüm sistemlerini kullanabilirler. Bu uygulamaların gıda işletmeciliğinden perakende sektörüne kadar hemen her alanda büyük önemi vardır. 5 milyon TL üzerinde ciroya sahip şirketler için e-dönüşüm uygulamaları zorunludur.

Netpus ile e-Dönüşüm süreci çok kolay.